צביעת  גלגלי שפיצים

 

גלגלי שפיצים, שיחים או חישורים הם אתגר לכל צבעי ולעיתים אתגר כלכלי לבעלים.

הגלגל מורכב מ 3 חלקים - החישוק החיצוני, הנאבה שהיא החלק הפנימי אליו מתחבר ציר הגלגל והחישורים.
 

במצב אידאלי מי שבוחר לצבוע גלגל חישורים יקח אותו לבעל מקצוע שיפרק אותו לחלקיו השונים ויצבע כל חלק בנפרד.
מכיוון שבעלי מקצוע לוקחים בין 200 ל 500 ש"ח לגלגל רובנו מחליטים לצבוע את הגלגל "AS IS".

 

בצביעת בגלגל יש כמה דברים שחשוב לדעת:
אם החלטתם לצבוע את הגלגל עם החישורים מורכבים -
הראשון הוא הקוטר הצר של החישורים והצפיפות שלהם בנקודת המפגש בנאבה גורמים לשתי בעיות. הראשונה היא בעיית כיסוי, במיוחד באזור הנאבה שם צריך להגיע מסביב לכל חישור וחישור וכמובן לכסות גם את הנאבה עצמה המוסתרת ע"י החישורים.
הבעיה השניה, אופיינית בעיקר לצבע רטוב אך אפשרית גם בצביעה באבקה, הזוויות שאליהן צריך להגיע וכמות הצבע המותזת באותה נקודה כדי להגיע לכיסוי מלא עלולה לגרום לנזילות, ישנם צבעים שלא מוכנים לצבוע גלגלים כאלה מחשש לגימור לא איכותי.
אתגר נוסף הוא ציפוי הניקל שלרוב מאפיין את החישוקים,
הציפוי עמיד במיוחד וכן חלק מאוד. המרקם החלק שלו מקשה מאוד על הצבע להיתפס ולהחזיק לאורך זמן.


הפתרון האידיאלי לבעיה זו הוא מסיר כימי להסרת ציפוי הניקל. מכיוון שאני עוד לא נתקלתי במסיר כזה בארץ, ברוב המקרים בוחרים באופציה הבאה.
האופציה הפחות טובה אך הנפוצה ביותר היא חספוס הציפוי באמצעות נייר שיוף או ניקוי חול. החוזק הרב של הציפוי מקשה מאוד על מלאכת השיוף ולרוב בוחרים בהתזת חול על מנת ליצור חספוס שיעזור לצבע להיתפס.
חשוב לציין שהחספוס הנוצר על גבי הניקל עדין יותר מזה הנוצר על אלומיניום או ברזל ועדיין קיימת סכנה ל"הדבקה" בעייתית של הצבע.

דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא נקודות מפגש, יש כמה נקודות בהן חלקים נוגעים אחד בשני ותנועה של החלקים עלולה לגרום לסדקים בצבע בנקודת החיבור בין החלקים השונים. החיבור הראשון הוא נקודות העגינה של החישור, בנאבה ובחישוק, שם עלולים להיווצר סדקים בצבע סביב החישור.
נקודת המפגש השניה היא הצטלבות החישורים בין החישוק לנאבה, שם הם לעיתים נוגעים אחד בשני ותזוזה עלולה לגרום מעבר ליצירת סדקים אף לקילוף הצבע, תלוי בגמישות הגלגל ובעומסים הפועלים עליו.

 

במידה והחלטתם לפרק את הגלגל למרכיביו השונים, גם פה עליכם להפעיל שיקול דעת בצביעת החישורים.
לחישור, בחלק החיצוני יש הברגה שבעזרתה מאזנים את הגלגל ויוצרים מתח אחיד בכל החישורים. ההברגה הזאת עדינה ועלולה להתמלא בצבע.
ניתן למסך את ההברגות אבל אז לוקחים סיכון שהחלק הלא צבוע יבלוט מחוץ לחישוק ויכער לנו את הגלגל שזה הרגע נצבע במיטב כספנו.

כדי למנוע הצטברות צבע בהברגות ולקבל גלגל מושלם יש להזמין חישורים חדשים או לצפות אותם בציפוי כימי כמו גלוון או אנודייז, בהתאם לחומר ממנו הם עשויים.

 

בסופו של יום, רוב הלקוחות עד היום בחרו שלא לפרק את הגלגל ולצבוע את כולו, ולמרות הנושאים הרבים שחשוב להכיר, ניתן להגיע לתוצאות מעולות.

אם יש לכם הערות, השגות או הצעות למידע נוסף שחסר אתם מוזמנים לפנות אלינו ונשמח להתייחס.
Custom Powder Coat
צביעה חשמלית בתנור
Gal@powdercoat.co.il